wtorek, 30 sierpnia 2011

Sernik z truskawkami i rosą

Zaczyna się moja ulubiona pora roku.. Jesień.. Jeszcze żeby słonko trochę grzało i od czasu do czasu deszczyk popadał to można będzie zrobić wypad na grzyby.
Dzisiaj przepis na mój ulubiony sernik z rosą i truskawkami. Uwielbiam serniki.. pod każdą postacią. 


  •  Składniki na spód:

    1 i ¾ szklanki mąki
  • 100 g  margaryny
  • czubata łyżeczka cukru pudru
  • 1 jajko
  • 2 - 3 łyżki kwaśnej śmietany
  • 2 łyżeczki  proszku do pieczenia

    Składniki na masę serową:
  • 1 kg sera zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( u mnie gotowy z wiaderka)
  • 2 budynie śmietankowe
  • 3 szklanki mleka
  • ½ szklanki oleju
  • 0,5 szklanki oleju
  • 2 całe jajka4 żółtka / 4 białka
  • 1 i ¼  szkl. cukru
  • łyżeczka waniliowego zapachu do ciasta
  • 1 kisiel owocowy  ( u mnie truskawkowy)
  • 30 dag truskawek świeżych lub mrożonych

Sposób wykonania:
Wszystkie składniki na ciasto połączyć i wyrobić. Wylepić dużą blachę do pieczenia. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 10 – 15 minut.
Utrzeć 2 jajka, i  żółtka z cukrem  Następnie do utartej masy dodawać stopniowo po 1 łyżce sera nie przerywając ubijania.. Połączyć z mlekiem, olejem, budyniami oraz zapachem do ciasta. Masa będzie bardzo rzadka. Na koniec dodać truskawki i wymieszać.Gotową masę wylać na podpieczony spód  i  piec ok. godziny w temperaturze 190 stopni.
Gdy sernik będzie się piekł  ubić pianę z 4 białek ,6 łyżek cukru a na koniec do upitej piany dodać kisiel i jeszcze chwilę po miksować.. Po godzinie pieczenia wyjąc sernik i wyłożyć pianę na niego Ponownie włożyć do piekarnika i piec jeszcze ok. 15 min. w 210 stopniach C.

Smacznego :)

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Orzeszki - przepis do foremek pieczonych w piekarniku

Orzeszki.. Według mnie najbardziej pracochłonny wypiek. Ponieważ nie mam patelni do takich orzeszków a jedynie małe foremki, muszę się nieźle nagimnastykować żeby wylepiać takie małe  ‘skorupki” i w dodatku nie można za cienko, bo się będą za bardzo kruszyć, a jak będą za grubo wylepione, to zarosną podczas pieczenia i nie będzie gdzie kremu włożyć.
Nie podam jaka to jest grubość. Należy samemu metodą prób i błędów dojść do idealnej grubości.  No i trzeba sobie zarezerwować bardzo dużo wolnego czasu..  Mi zeszło ok.  4 godzin. .. ale warto się pomęczyć.. 
U mnie uwielbiają je wszyscy i bardzo szybko znikają.
Składniki:
  • 3 szklanki mąki  
  • 1 kostka margaryny
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 3 żółtka
  • płaska łyżeczka sody - sparzyć małą ilością wrzącej wody

Składniki na masę do orzeszków:
  • 250 g śmietany 30% – 36 % dobrze schłodzonej
  • 4 łyżki masy gotowej kajmakowej
  • 1 śmietanę śnieżkę w proszku.

  • Cukier puder do posypania

Sposób wykonania:
Rozpuścić sodę w bardzo małej ilości wrzącej wody ( 2-3 łyżki wody) Z podanych składników wyrobić , wyklejać cieniutko foremki do orzeszków i piec w piekarniku na złoty kolor ok. 12- 15 minut  w temp. 180 stopni.

Sposób wykonania masy:
Ubić śmietanę, pod koniec upijania dodać śmietanę śnieżkę i dalej ubijać – ok. 1 minuty, dodać masę kajmakową i wszystko dokładnie wymieszać..

Nakładać masę do upieczonych połówek orzeszków. Złożyć w całość, posypać cukrem pudrem.
Smacznego :)

czwartek, 25 sierpnia 2011

Maślane rogaliki

Dzisiaj na dobre ugrzęzłam w kuchni i nikt i nic nie było mnie w stanie stamtąd wyciągnąć.. Wszystko szło mi bardzo składnie i sprawnie. Zabrałam się za pieczenie rogali.  Powiem szczerze, że po upieczeniu i spróbowaniu zaczęłam żałować, że nie zrobiłam podwójnej ilości. Jeszcze tak wspaniałych rogali w życiu nie jadłam.  Po prostu pycha !!

Przepis znalazłam TUTAJ

Składniki na 12 sztuk rogalików
580 g mąki pszennej ( 3 i 1/3 szklanki )
2 małe jajka
1 łyżka oleju
1 łyżka cukru
pół łyżeczki soli
1 szklanka letniego mleka (250 ml)
60 g roztopionego masła
20 g świeżych drożdży lub 10 g suchych drożdży

Do posmarowania:
50 g roztopionego masła
1 jajko do posmarowania
mak do posypania

Wszystkie składniki powinny mieć pokojową temperaturę.
Jeżeli mamy  świeże drożdże to należy je najpierw rozetrzeć, dodać cukier, łyżkę mąki i odrobinę mleka. Odstawić do wyrośnięcia. W przypadku suchych drożdży nie ma takiej potrzeby (Należy tylko mąkę wymieszać z drożdżami i po kolei dodawać pozostałe składniki).  Rozpuścić masło i wymieszać z mlekiem (temperatura powinna być ok. 40 stopni ) Roztrzepać jajka, dodać sól, , cukier, olej i na końcu mleko z tłuszczem do przesianej mąki. Wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Ciasto  wyrobić tak długo aż będzie odstawać od ręki a następnie pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia .
Uformować w kulę i włożyć do miski i przykryć ręczniczkiem Pozostawić w ciepłym miejscu, by podwoiło objętość ok. 2 godzin.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 części, z których uformować kulki. Każdą podsypać mąką i rozwałkować na  na owalny placuszek o długości około 20 cm.  Po rozwałkowaniu każdy placuszek posmarować pędzelkiem nasączonym rozpuszczonym masłem. Zwinąć, jak naleśnika, wzdłuż krótszego boku. Po zwinięciu złączyć końce razem na kształt rogalików. Rogaliki ułożyć na blaszce, w sporych odstępach, odstawić do napuszenia (powinny podwoić objętość) około 1 godziny.
Po wyrośnięciu, przed wstawieniem do piekarnika posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać makiem.
Piec w temperaturze 200ºC przez około  25 minut. Studzić na kratce.
Smacznego :)

wtorek, 23 sierpnia 2011

Fale Dunaju


Przydałoby się wydłużyć troszkę dobę, żeby wszędzie zdążyć i na wszystko był czas. Dzisiaj wspaniałe rozpływające się w ustach ciasto, po prostu niebo w gębie. Ostatnio przypadło bardzo do gustu mojej mamie. Nie dziwię się jej, bo mnie także.
Przepis znalazłam u Joanny .. z małymi modyfikacjami.

Składniki na ciasto:
3 jajka
175 ml oleju
175 ml mleka
2 szklanki mąki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
2 łyżki mleka
40 dag wiśni (mogą być mrożone lub z kompotu)

Sposób wykonania:
Białka oddzielić od żółtek z następnie ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubujania dodawać stopniowo po łyżce cukru i dalej ubijać. Następnie nie przerywając ubijania dodać po jednym żółtku. Mąkę przesiać i wymieszać z pozostałymi składnikami i ubitą masą. W końcowej fazie dodać olej i wymieszać wszystko dokładnie.
Ciasto podzielić na dwie części . Do jednej części dodać kakao i 2 łyżki mleka, wymieszać.
Do blaszki wysmarowanej tłuszczem o wymiarach 33 x 20 cm wlać najpierw jasne ciasto, na górę wyłożyć ciasto z kakao, na wierzch wiśnie.
Piec około 30 minut w temperaturze 180ºC. Wystudzić.

Składniki na krem:
4oo ml mleka
1 budyń waniliowy w proszku
1 opalowanie cukru wanilowego
2 łyżki cukru
250 g masła w temperaturze pokojowej
Łyżeczka kawy rozpuszczalnej


Ugotować budyń. Gorący przykryc folią żeby się nie tworzył korzuch, Wystudzić. Masło zmikować lub utrzeć na jasną, puszystą masę. Powoli, po łyżce dodawać przechłodzony budyń i cały czas miksować. Gotową masę wyłożyć na ostudzone ciasto.

Składniki na polewę czekoladową:
3 łyżki kakao
3 łyżki margaryny
3 łyżki mleka
1 szklanka cukru pudru
Łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Z podanych składników zrobic polewę czekoladową.  Gotową polewę wylać na masę budyniową i wstawić na 2 godziny do lodówki dla stężenia.
Smacznego :)

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Chleb orkiszowy

 Powiem, szczerze, ta temperatura na zewnątrz nie działa na mnie mobilizująco.... Jestem zimnolubna i nigdy nie chodzę na długi rękaw , nawet w zimie pod kurtką mam bluzkę z krótkimi rękawami.  Teraz najchętniej zaszyłabym się gdzieś w zacienionym miejscu.. z lekkim wietrzykiem dla ochłodzenia.. Eh.. pomarzyć dobra rzecz.. zwłaszcza, gdy ma się mieszkanie ze wszystkimi oknami na zachód.. Więc jak wracam z pracy to skwar niemiłosierny i ani odrobiny cienia  :/
Dzisiaj  podam przepis na chleb orkiszowy. 
Jest to jeden z łatwiejszych chlebów jaki robiłam. Bardzo ładnie wyrasta i się piecze.  A w dodatku jest bardzo zdrowy.
Przepis wzięłam od Dorotus







Składniki na 2 mniejsze  bochenki lub jeden duży

800 g mąki orkiszowej

2 łyżeczki soli

1 opakowanie suchych drożdży (7 g)

2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego

1 łyżeczka miodu

600 ml ciepłej wody

Ziarna  słonecznika, pestki dyni do posypania, lub sezamu

Sposób wykonania:
Wszystkie składniki połączyć ze sobą.  Dobrze wyrobić  5 - 10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów naczynia - na tym etapie może cały czas być klejące, j bardzo luźne ale mąki nie dosypywać .
Wyrobione ciasto  przenieść do wysmarowanych masłem i wysypanych otrębami (lub bułką tartą) foremek - keksówek o wymiarach 21 x 10 cm lub jednej dłuższej . Wypełnić je do połowy . Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i podwojenia objętości - ciasto powinno wyrosnąć po brzegi foremki, około 1 - 1,5 godziny lub nawet dłużej - w miarę potrzeby. Przed pieczeniem wysmarować mlekiem, posypać sezamem,  słonecznikiem, lub dynią.
Piec w temperaturze 200ºC przez około 40 - 50 minut, aż chleb będzie brązowy i będzie brzmiał głucho po uderzeniu od spodu. Bochenki wyjdą raczej płaskie niż wyrośnięte. Studzić na kratce.
Smacznego :)

niedziela, 21 sierpnia 2011

Chleb z suszonymi pomidorami

Wracam już naprawdę na dobre. Mam nadzieję, że już mi nic nie przeszkodzi w prowadzeniu tego bloga.  Ze zdrowiem już wszystko dobrze, więc zabieram się za zaległości. Powiem szczerze, że nietrafiona diagnoza  lekarzy skutecznie mnie zniechęciła do czegokolwiek i napędziła mnóstwo strachu. Ale najważniejsze że wszystko się skończyło pozytywnie


Dziękuję bardzo za pamięć i odwiedziny.

Dzisiaj przepis na chleb z suszonymi pomidorami który obiecałam Małgosi.  Powiedziała, że jak nie wrócę na bloga to mi skórę przetrzepie.. ;-)  Więc zabieram się do uzupełniania przepisów. 
Przepis na ten chleb  to moja  „radosna twórczość”  czyli zbiór kilku przepisów.  I powiem szczerze, że udany.  Nie przekroiłam go bo był zrobiony na zamówienie, więc tylko zdjęcie całych bochenków. :)

Składniki na 2 małe bochenki
1 paczka suszonych drożdży granulowanych (7 g) lub 14 g świeżych
1/4 szklanki ciepłej wody (40 - 45 st.)
1 i ½  łyżki cukru
6 łyżek miękkiego masła lub margaryny
2 łyżeczki soli
1,5 szklanki ciepłej maślanki (40 - 45 st.)
2,5 szklanki mąki pszennej razowej
2,5 szklanki mąki pszennej
2 łyżki keczupu
1 łyżka koncentratu pomidorowego
5 – 6 suszonych pomidorów
1 łyżeczka majeranku,
1 łyżeczka prażonej cebulki
¼ łyżeczki kminku mielonego

Sposób wykonania:
Rozrobić drożdże z wodą wodą i  cukrem. Odstawić na 5 – 10 minut do chwili aż  drożdże się spienią.W międzyczasie pokroić drobno suszone pomidory.  Do zaczynu dodać  wszystkie składniki i zagnieść  aż ciasto będzie gładkie, ale twarde. Zagniatać około 10 minut. Włożyć do miski, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 1 godziny). Ciasto podzielić na dwie części. Uformować dwa bochenki, na kształt okrągły, pozostawić do wyrośnięcia i podwojenia objętości na blaszce ok. 1 godziny.  Przed pieczeniem można naciąć bochenki, posmarować z wierzchu mlekiem. Piec około 25 - 30 minut w temperaturze 190 st., aż chleb się przyrumieni, a stukany od dołu będzie wydawał głuchy odgłos. Wyjąć, ostudzić na kratce.
Smacznego :)