poniedziałek, 8 lutego 2016

Pączki wiedeńskie



Wspaniałe delikatne pączki z ciasta parzonego, których smak przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.  Jedyną ich wadą jest to, że zbyt szybko znikają :-)

Myślałam , że są pracochłonne i trudne do wykonania, ale nic bardziej mylnego. Przepis pochodzi z wycinków z jednej z gazet.

Przepis na 20 sztuk.



Składniki:
200 g mąki pszennej
Szczypta soli
100 g masła lub margaryny
250 ml wody
5 jajek

Składniki na lukier:
1 szklanka cukru pudru
2-3 łyżki wody

Dodatkowo olej do smażenia i papier do pieczenia



Sposób wykonania pączków:
Masło lub margarynę rozpuścić na małym ogniu razem z wodą dodać mąkę zmieszaną z solą i energicznie mieszać do momentu aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Zdjąć z ognia i wystudzić.
Do wystudzonego ciasta dodać po jednym jajku cały czas miksując.

Papier do pieczenia pociąć na 20 kwadratów o boku 8 – 10 cm. Gotowe ciasto nakładać do szprycy i na każdy wycięty kawałek papieru wyciskać okręgi.

Olej podgrzewać w garnku do temperatury 180 stopni.  Ciasto wraz z papierem do pieczenia wrzucić na rozgrzany olej tak aby papier znajdował się na wierzchu. Po kilku sekundach szczypcami zdjąć papier i smażyć pączki już bez papieru do momentu aż się zarumienią.

Gotowe pączki układać na wyłożonej ręcznikiem papierowym blaszce żeby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Cukier puder rozpuścić na małym ogniu razem z wodą. Gotowy lukier nakładać pędzelkiem na wystudzone pączki. Smacznego :-)

środa, 3 lutego 2016

Kserotigana - greckie faworki z Krety



Dostałam od mamy nowe wycinki z gazet i w jednym znalazłam ciekawy przepis na greckie faworki z Krety. Bardzo zaciekawił mnie przepis ze względu na produkty wchodzące w skład tych faworków jak i sposób wykonania.  Jak się je wykonuje podpatrzyłam na tym filmie

Powiem szczerze, nie jest łatwo je zrobić. Ciasto bardzo ciężko się rozwałkowuje i trzeba uważać, żeby nie wyschło bo będzie się rwało. Niemniej jednak warto było się pomęczyć, gdyż faworki wyszły przepyszne.

Z podanego przepisu wyszło mi 30 faworków.




Składniki na syrop:
320 ml wody
1 kg cukru
1 czubata łyżka miodu

Składniki na faworki:

1 kg mąki
130 ml oliwy
50 g mocnego alkoholu
1 szklanka ciepłej wody
1/3 łyżeczki soli

Dodatkowo:
200 g rozdrobnionych migdałów.
Oliwę do smażenia

Sposób wykonania syropu:
Do rondelka wlać wodę dodać cukier i miód. Podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając do momentu aż cukier i miód się rozpuszczą i powstanie syrop. Gotowy syrop zestawić z ognia i wystudzić.

Sposób wykonania faworków:
Do mąki dodać oliwę, sól, alkohol, ciepłą wodę i zagnieść jednolite i gładkie ciasto. Gotowe ciasto podzielić na kilka części. Części jeszcze nie rozwałkowane włożyć do foliowego woreczka, żeby ciasto nie wyschło. 
Każdą część rozwałkować cienko, następnie złożyć na pół i ponownie cienko rozwałkować. Nożem lub radełkiem wykrawać wzdłuż paski o średnicy ok 3 – 4 cm.

Oliwę rozgrzać do temperatury 180 stopni C. 

Brzeg paska włożyć między zęby widelca, a następnie zanurzyć we wrzącej oliwie i wstążkę ciasta zawijać na widelec. Gdy uformuje się ślimak, widelec wyjąć. Smażyć z obu stron około 1 minuty na rumiano.
Upieczone faworki układać na papierowym ręczniku, żeby wchłonęły nadmiar tłuszczu.



Gotowe faworki zanurzać w syropie i posypać migdałami.
Smacznego :-)