.

.

wtorek, 27 września 2011

Kokosowe muffiny z morelami

Piękna kolorowa jesień.. Pora roku którą lubię najbardziej. Szkoda tylko że rano jest jeszcze ciemno gdy się wstaje do pracy .
W ciągu dnia można jeszcze wygrzać sobie kosteczki w promieniach słońca.. a wieczorem wcisnąć się pod ciepły koc z kubkiem gorącej czekolady w jednej ręce, a w drugiej z ciekawą  książką.  Ostatnio przeczytałam jednym tchem książkę Aleksandry Ripley "Córka pierworodna. Wspaniała książka którą polecam na długie jesienne wieczory.

Dopełnieniem do tego wszystkiego oczywiście powinno być coś słodkiego. Polecam więc kokosowe muffiny z morelami.. Co wy na to?

Zostawiam was z deserem i idę się pakować bo jutro skoro świt wyjeżdżam ;-)


Przepis na 12-14 muffinek:

Składniki :
  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka wiórków kokosowych
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody
  • 3  jajka
  • pół szklanki oleju
  • 1 i ½ szklanki mleka
  • 20 – 30 dag  brzoskwiń pokrojonych w kostkę

Sposób wykonania
W jednym naczyniu zmieszać ze sobą składniki suche i drugim płynne, a następnie płynne wlać do składników suchych i wymieszać wszystko łyżką.

Napełniać ciastem (2/3 wysokości ) foremki do muffinek.

Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 stopni C 20 minut.
Najlepsze są po wystudzeniu.
Smacznego :)

niedziela, 25 września 2011

Jabłka pieczone w cieście wg Christophera

Z okazji przywitania jesieni umówiliśmy się z Christopherem z  Kulinarny Świat Christophera że razem coś upieczemy.  Mieliśmy coś upiec  na pożegnanie lata, ale czasowo niestety nie udało się więc razem piekliśmy na przywitanie naszej złotej jesieni.

Jako, że Christopher jest mistrzem kuchni, poprosiłam go, żeby to  on przedstawił jakiś swój  przepis. Wybór padł na  nadziewane jabłka w cieście.

Efekt.. wspaniały, czegoś tak wspaniałego jeszcze nie jadłam.

Dzięki Christopher za ten wspaniały przepis, na pewno wrócę do niego nie raz :)

A teraz zdjęcia Christchopera:

 i moje

a teraz składniki i sposób wykonania :)

Składniki na  6 - 8 porcji:

 2szkl. mąki
0,5 kostki margaryny
0,5szkl. śmietany 18%
2 dag drożdży
1 łyżeczka cukru
konfitura wiśniowa
migdały płatki
cukier cynamonowy
jabłka,najlepiej antonówki,reneta,kruche. ( u mnie 6 sztuk bo na tyle starczyło ciasta )
Sposób wykonania:

Jabłka wydrążyć i nadziać konfiturą.
Tłuszcz posiekać z mąką,dodać drożdże ze śmietaną i cukrem.
Ciasto zagnieść i rozwałkować.Pokroić na kwadraty 2x większe od jabłek.
Na każdy kwadrat położyć jabłko,obsypać cukrem cynamonowym.
Ciasto zlepić dokładnie nad jabłkiem.Wierzch posypać migdałami i wiórkami masła.
Piec w temp.180stop. około 20min do zrumienienia ciasta.
Wspaniałe są zarówno na gorąco jak i na zimno.
Smacznego :)

środa, 21 września 2011

Tiropsomo - Greckie bułeczki z serem feta

Znów namieszałam coś na stronie i mi poginęły linki moich ulubionych blogów, muszę koniecznie zrobić przemeblowanie
.
Na poprawę humoru wspaniałe drożdżowe  bułeczki skrywające w środku pokruszony ser feta. Przepis wzięłam z TEJ strony.
Na pewno do nich jeszcze wrócę :)

Przepis na 4 sztuki bułeczek:

300 g mąki pszennej
120 ml ciepłego mleka
1 łyżeczka soli
20 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka suszonych drożdży)
5 łyżek ciepłej wody
1 łyżka cukru lub miodu
4 łyżki oliwy

Dodatkowo:

stopione masło do smarowania bułeczek
270 g sera feta, rozgniecionego widelcem

Do posmarowania przed upieczeniem 1 żółtko wymieszane z 1 łyżeczką wody
do posypania: 2 łyżki sezamu lub maku

Sposób wykonania:
Mąkę przesiać i wymieszać z solą. W przypadku świeżych drożdży należy pokruszone drożdże wymieszać  z ciepłą wodą i dodać do mąki. Natomiast suche  drożdże mieszamy  bezpośrednio z mąką.  Następnie dodajemy  pozostałe składniki: miód lub cukier, oliwę i mleko.

Zagnieść gładkie ciasto a następnie pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2 godziny w ciepłym miejscu.

Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części i każdą rozwałkować na prostokąt długości ok. 18 cm, szerokości 6 cm a grubości ok. 3 mm
Na  rozwałkowane ciasto po środku  położyć ser, zrolować wzdłuż dłuższego boku a następnie rulon zwinąć do środka tak aby powstało coś na kształt ślimaka.
Gotowe bułeczki posmarować roztopionym masłem, przykryć folią i odstawić do wyrastania na ok. 40 minut.
Wyrośnięte bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z woda i posypać ziarnem lub makiem.
Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 200 st. C 30 – 35 minut.
Po wyjęciu z piekarnika ostudzić na kratce.
Smacznego :)

wtorek, 20 września 2011

Bitki wieprzowe w sosie czosnkowym

Kupiłam ostatnio kawałek mięsa wieprzowego (karkówkę)i nie wiedziałam  co z nim zrobić. Początkowo  chciałam upiec to mięso, ale piekarnik był zajęty więc postanowiłam zrobić bitki w sosie czosnkowym.

Składniki:
½ kg mięsa wieprzowego
1 i ½ łyżeczki czosnku granulowanego
przyprawy : sól, pieprz, ziele angielskie, suszony tymianek
3 łyżki mąki + do obtoczenia
2 łyżki śmietany
tłuszcz do smażenia
1 cebulę
1 kostkę rosołową.

Sposób wykonania.
Mięso pokroić w plastry i zbić tłuczkiem do mięsa. Obtoczyć w mące i wrzucić na gorącą patelnię. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę i smażyć do momentu aż mięso się lekko przyrumieni.
Przygotować wywar: Dodać kostkę rosołową, czosnek i przyprawy. Gdy bitki będą lekko przyrumienione wrzucić do wrzątku i gotować ok. 1 godz. 20 min.
Gdy mięso będzie już miękkie,  rozrobić w oddzielnym naczyniu mąkę z ½ szklanką wody i łyżką śmietany. Dokładnie wszystko wymieszać żeby nie było grudek, dodać kilka łyżek wywaru i ponownie wymieszać.
Całość wlać do wrzątku.
W przypadku, gdy sos będzie za rzadki dodać więcej mąki i ponownie rozrobić z małą ilością zimnej wody.
Podawać na gorąco
Smacznego :)